Sıkça Sorulan Sorular
Müşteri Hizmetleri
Kurumsal İletişim

Sıkça Sorulan Sorular

Mali Mühür nedir?
E- fatura ve diğer resmi belgelerin bütünlüğünün, kaynağının ve içeriğini garanti altına alan, bu belgelerin elektronik ortamdan ilgililere iletimi ve elektronik ortamda saklanması sırasında güvenliğini ve gizliliğini sağlayan bir elektronik kaşedir.
Mali Mühür nasıl alınır ?
Mali Mühür yalnızca Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından verilmektedir. Kamu sertifikasyon merkezinden Mali Mühür başvuru elektronik ortamda yapılmaktadır.e-Defter ve E-Fatura kullanmak isteyen firma sahiplerinin Kamu Sertifikasyon merkezi linklerinde online başvuru yapması ve istenilen formaları dolduruak Mali mühür ücretini Tübitaka iletmesi gerekir . Başvuru sonrası kargo ile firmaya teslim edilir .
Mali Mühür için online Başvuru nereden yapılır ?
https://onlineislemler.kamusm.gov.tr/landing
Mali Mühürün Geçerlilik süresi nekadardır?
Mali Mühürün 3 Yıılda bir yenilenmesi gerekir . Firma Unvanında değişiklik olmuş ise yeniden başvuru sürecinin başlatılması gerekir eski mali mühürün geçerliliği olmamaktadır .
Mali Mühür ne amaçla kullanılabilir ?
Firma adına e belge düzenleyebilmek dijital ortamda gönderilmesini sağlamak , muhafaza edebilmek gizlilik ve güvenliğin sağlanması amaçlarında kullanılır
Mali Mühür Kimler için zorunludur?
efatura uygulaması kullanmak isteyen yada zorunda olan tüzel kişilerin veri bütünlüğünün sağlanması ve inkar edilemezliğin korunması amacı ile kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Bültenimize kaydolun, fırsatları kaçırmayın!

Kampanyalarımızı ve önemli haberleri önce sizinle paylaşıyoruz.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Bize UlaşınOvinot Whatsapp