Sıkça Sorulan Sorular
Müşteri Hizmetleri
Kurumsal İletişim

Sıkça Sorulan Sorular

e-SMM nedir?
Serbest Meslek Makbuzunun Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda oluşturulması, muhafazası, ibrazı ve raporlanmasına e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) ya da e-makbuz denir.

Elektronik serbest meslek makbuzu (e-smm) yeni bir belge türü olmayıp, Vergi Usul Kanunu’nda (VUK) tanımlanan serbest meslek makbuzunun dijital halidir. Hukuki sonuçları açısından da kağıt smm ile e-smm arasında bir fark bulunmuyor.

e-SMM başvurusu için serbest meslek erbaplarının öncelikle bir mali mühür cihazına veya elektronik imzaya (e-imza) sahip olmaları gerekiyor. Mükellefiyetleri adi ortaklık şeklinde olan serbest meslek erbaplarının mali mühür cihazı alması gerekmektedir. Serbest meslek mükelleflerinin e-imza almaları, kullanım olanağının daha geniş olması nedeniyle tavsiye ediliyor.
GİB Portal'den e-SMM kesebilir miyim?
Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) internet sitesi aracılığıyla ücretsiz e-SMM kesebilirsiniz. GİB portalından elektronik serbest meslek makbuzu kesmeye başlayabilmek için e-İmza ya da mali mühüre sahip olmanız ve GİB hesap aktivasyonu işlemini yapmış olmanız gerekir. GİB portaldan her e-SMM kesişte e-İmzanızı kullanırsınız. GİB portal, kesilen e-SMM makbuzlarını da sadece 6 ay süresince saklamaktadır.

Ovinot üyeleri, Ovinot'un ömür boyu hediye ettiği e-İmza'yı sadece bir kereye mahsus kullanarak sisteme kaydeder. Sonraki işlemleri için e-imza'larını kullanmalarına gerek kalmaz, sistem tanımlanan imzayı kullanır. Ovinot üyelerinin kestiği e-SMM'ler de sınırsız süreyle saklanır.
e-SMM kimler için zorunlu?
e-SMM düzenlemekle yükümlü olan mükellefler, noterler hariç; serbest muhasebeci - mali müşavir, avukat, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, doktor, mühendis, müşavir, senarist, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, serbest öğretmen, sağlık memuru, artist, menajer, yönetmen, rehber vb. oluşuyor.
e-SMM kesildikten sonra düzeltme ve iptal işlemi yapılır mı?
Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) kayıtlarına giren e-SMM'ler için düzeltme ya da iptal işlemi yapılamıyor. Özel Entegratörler aracılığıyla kesilen e-SMM'lerde ise sisteme kaydetmeden hemen önce düzeltme imkanı bulunuyor.
e-SMM'ye zamanında geçmemenin cezası var mı?
VUK 509 Nolu tebliğinde, istisnai durumlar haricinde 1 Haziran 2020 itibariyle e-SMM'ye geçiş yapmayan mükelleflerle ilgili cezai hükümler uygulanacağı belirtilmiştir.

Tebliğde, e- Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına süresi dahilinde geçmeyen mükellefler ile e-Serbest Meslek Makbuzu şeklinde düzenlenmesi gereken Serbest Meslek Makbuzunu, bu Tebliğin “V.7.” ve “VIII.” numaralı bölümlerinde belirtilen istisnai durumlar haricinde e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemeyen ve almayan (matbu kağıt Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenleyenler ve alanlar dahil) mükellefler (232 nci maddenin birinci fıkrasının 1 ila 5 numaralı bentlerinde sayılanlar) hakkında Kanununda öngörülen cezai hükümler uygulanır hükmü yer almaktadır.

Kısaca cezai yaptırımlar şu hallerde uygulanacaktır.
• Zamanında başvuru yapılmazsa;
• e-SMM yerine kağıt SMM düzenlenirse;
• e-SMM zamanında düzenlenmezse;
• e-SMM müşteriye zamanında iletilmezse;
• e-SMM elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilmezse.
e-SMM geçişte Ovinot size hangi ayrıcalıklı hizmetleri sağlar?
Ovinot, e-SMM sistemine geçişte iş sahiplerine hızlı, güvenilir ve kolaylaştırıcı hizmetleriyle zaman ve konfor sağlar. Ovinot'un eşsiz deneyimine e-İmza hediyesi ile kolaylıkla başlayabilirsiniz.

Yalnızca 3 adımda elektronik serbest meslek makbuzunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı’nın standartlarına uygun oluşturabilir, tek tuşla istediğiniz müşterinize mail olarak gönderebilirsiniz. Makbuz sayısı, makbuz tutarı gibi ayrıntıları tek ekranda görerek karşılaştırma yapabilirsiniz. Ovinot ödemelerinizi takip edererek, istediğiniz müşterilerinize hatırlatmada bulunabilir, EFT/ havale ya da kredi kartı ile ödemelerinizi kolay almanızı sağlar. Banka entegrasyonu sayesinde hesap hareketlerinizi takip edebilirsiniz. Toplu e-SMM özelliğiyle işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Otomatik Makbuz Kesme özelliğiyle aynı işlemleri takip etmek zorunda kalmazsınız. Mükellef bilgilerinizi otomatik olarak bulabilir, adres defterinize kolaylıkla işleyebilirsiniz. Tüm makbuzlarınıza sınırsız saklama garantisiyle, her an kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı dostu tasarımı ile Ovinot, mobil, tablet ve desktopta kolaylıkla kullanılabilecek şekilde geliştirilmiştir.

Bültenimize kaydolun, fırsatları kaçırmayın!

Kampanyalarımızı ve önemli haberleri önce sizinle paylaşıyoruz.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Bize UlaşınOvinot Whatsapp