VUK.509 Sayılı E-Uygulamalar Tebliği ve 5070 Sayılı E-İmza Kanunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilişim teknolojilerinin her geçen gün daha da gelişmesi; birçok alanda olduğu gibi serbest meslek mensuplarının da verimliliğini arttırmakta ve işlerini kolaylaştırmaktadır. Bilişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler yeni uygulamaların ortaya çıkmasını sağlarken buna bağlı olarak; gelişen teknolojiye uygun yeni esasların ve usullerin belirlenmesini de zorunlu hale getirmektedir. Bu yazımızda VUK.509 Sayılı e-Uygulamalar Tebliği ve 5070 sayılı e-İmza Kanunu hakkında bilinmesi gerekenleri kaleme aldık.

19.10.2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde; Haziran 2020 itibariyle tüm serbest meslek mensuplarının (mali müşavirler, mühendisler, avukatlar, doktorlar, mühendisler vb.)  Serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemelerinin zorunlu olacağı bildirilmiştir. VUK.509 Sayılı e-Uygulamalar Tebliği'nin "E-Serbest Meslek Makbuzu Uygulamasına Geçiş Zorunluluğu" bölümünde yer bildirime göre;

 • 1/2/2020 tarihinden itibaren faaliyetine başlayacak olanlar, işe başladıkları ayı izleyen 3’üncü ayın sonuna kadar fiili hazırlıklarını tamamlayıp, E-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına dahil olmaları ve bu tarihlerden itibaren serbest meslek makbuzu belgelerini e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemeleri zorunludur.
 • Bu Tebliğde düzenlenen e-Serbest Meslek Makbuzu, yeni bir belge türü olmayıp, kâğıt ortamdaki “Serbest Meslek Makbuzu” ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

VUK.509 Sayılı e-Uygulamalar Tebliği'nde e-Serbest Meslek Makbuzunda aşağıda yer alan bilgilerin bulunmasının zorunlu olduğu tebliğ edilmiştir;

 • Belgenin düzenlenme tarihi ile saat ve dakika olarak düzenlenme zamanı ve belge numarası
 • Müşterinin adı, soyadı veya unvanı, adresi, vergi mükellefi ise vergi dairesi, VKN veya TCKN’si
 • Serbest meslek erbabının; adı, soyadı, vergi dairesi, VKN veya TCKN’si, adresi
 • Alınan paranın miktarı (varsa vergi tevkifatı tutarları ve katma değer vergisi tutarları ayrıntılı olarak gösterilecek şekilde)

Tebliğe göre serbest meslek mensupları ayrıca e-Serbest Meslek Makbuzu üzerindeki zorunlu bilgilere ilave olarak ihtiyaçları doğrultusunda farklı bilgilere de yer verebileceklerdir.

Serbest meslek mensuplarının dikkat etmesi gereken önemli hususlardan diğeri ise; işe başlanılan ayı izleyen 3’üncü ayın sonuna kadar e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına dahil olunmadığında karşılaşacakları ceza uygulamasıdır.

VUK.509 Sayılı e-Uygulamalar Tebliğ'inde yer alan ceza uygulamasına göre; tebliğ'de belirtilen istisnai durumlar haricinde zorunluluk getirildiği halde e- Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına süresi içinde geçmeyen serbest meslek mensupları hakkında kanununda öngörülen cezai hükümler uygulanacağı belirtilmiştir.

VUK.509 Sayılı e-Uygulamalar Tebliğ'ine buradan ulaşabilirsiniz.

Serbest meslek mensupları için önemli olan diğer bir konu ise; e-imza'ya sahip olmaktır. e-İmza; elektronik ortamda yapılan işlemlere hukuksal geçerlilik sağlayarak, dijital ortamda gerçekleştirilen imzalama işlemlerinin güvenliğinin temelini oluştururken, veri bütünlüğü sağlama, elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemlerin inkar edilebilirliğini önleme, kimlik doğrulama ve onaylama açısından da kullanımı oldukça önemlidir. Bu nedenle 5070 sayılı e-İmza Kanunu; temel olarak e-imzanın hukuki ve teknik yönleri ile kullanımına ilişkin esaslar için düzenlenmiştir. 5070 sayılı e-İmza Kanununa göre; güvenli elektronik imza, elle atılan imza ile aynı hukuki sonucu doğurur.

5070 sayılı e-İmza Kanununa buradan ulaşabilirsiniz.

İlgini Çekebilir
 • GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar
  GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar

  GİB portal, özel entegratörler ve e-SMM uygulamaları üzerinden e-serbest meslek makbuzu; oluşturmak, saklamak, ibra etmek ve raporlamak mümkündür. Fakat, bu üç yapı arasında kullanım ve özellik açısın

  Devamını Oku
 • e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
  e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  e-Serbest Meslek Makbuzu keserken dikkat edilmesi gereken konuları ele aldık.

  Devamını Oku
 • e-İmza Nedir?
  e-İmza Nedir?

  e-İmza hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda aktarmak istedik.

  Devamını Oku
 • e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?
  e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?

  e-SMM hakkında en çok merak edilen soruları derledik.

  Devamını Oku
 • Paranın Dijitalleşmesi
  Paranın Dijitalleşmesi

  İnsan odaklı dijitalleşme ve teknoloji alanındaki gelişmeleri uzman konuklarla samimi ve kaliteli sohbet video çekimleri yaparak yayınlayan DijitalTürkiye.TV kanalımıza abone olup, değerli yorumlarını

  Devamını Oku

Bültenimize kaydolun, fırsatları kaçırmayın!

Kampanyalarımızı ve önemli haberleri önce sizinle paylaşıyoruz.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Ovinot Yeter

Ovinot Yeter ÜCRETSİZ ÜYE OL
Bize UlaşınOvinot Whatsapp