VUK 535 Sayılı Tebliğ İle E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve E-İrsaliye gibi E-Belge Uygulamalarının Zorunluluklarında Yapılan Değişiklikler ve Kapsama Dahil Edilen Yeni Mükellef Grupları

Yeni Teblig ile yapilan degisiklikler özet olarak; 

e-Fatura uygulamasina zorunlu olarak dahil olacak mükellef gruplari için ciro limitleri düsürülmüs olup ayrica zorunlu olarak dahil edilen yeni faaliyet alanlari asagidaki gibi güncellenmistir.

 • Kendilerine veya araci hizmet saglayicilarina ait internet sitelerinde veya diger her türlü elektronik ortamda mal veya hizmet satisini gerçeklestiren mükelleflerden, 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri brüt satis hasilati yapan mükellefler
 • Brüt satis hasilati (veya satislari ile gayrisafi is hasilati);
 1. 2018, 2019 veya 2020 hesap dönemleri için 5 Milyon TL,
 2. 2021 hesap dönemi için 4 Milyon TL,
 3. 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 3 Milyon TL  ve üzeri olan mükellefler,
 • Gayrimenkul ve/veya motorlu tasit, insa, imal, alim, satim veya kiralama islemlerini yapanlar ile bu islemlere aracilik faaliyetinde bulunan mükelleflerden brüt satis hasilati (veya satislari ile gayrisafi is hasilati);
 1. 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL,
 2. 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri olan mükellefler,
 • Kültür ve Turizm Bakanligi ile belediyelerden yatirim ve/veya isletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel isletmelerinin, e-Fatura ve e-Arsiv Fatura uygulamalarina geçme zorunlulugu getirilmistir.
 •  

2021 yilinda yukarida yer alan limitleri saglayan ve faaliyet alani zorunlu olarak e-fatura uygulamasi kapsaminda olanlar 01.07.2022 tarihine kadar, faaliyete yeni baslayanlar ise faaliyete basladiklari ayi izleyen dördüncü ayin basina kadar e-fatura uygulamasina geçme zorunlulugu bulunmaktadir.

e-Arsiv Fatura uygulamasina dahil olmayan mükelleflerce, düzenlenecek faturalarin vergiler dahil toplam tutari vergi mükellefi olmayanlara 5.000 TL ve vergi mükellefi olanlara 2.000 TL’ye düsürülmüstür.

 • e-Arsiv Fatura uygulamasina dahil olmayan mükelleflerce, düzenlenecek faturalarin vergiler dahil toplam tutari vergi mükellefi olmayanlara 30.000 TL ve vergi mükellefi olanlara 5.000 TL siniri, 5.000 TL ve 2.000 TL olarak degistirilmistir. Uygulama 01.03.2022 tarihinden itibaren gerçeklestirilen teslim ve hizmetlere uygulanmak üzere yürürlüge girecektir.

Internet üzerinden yapilan mal ve hizmet satislarinda irsaliye yerine geçen; e-Arsiv Faturanin kâgit çiktisi, ÖKC fatura bilgi fisi ya da sevk irsaliyesinin sevk edilen malin yaninda bulunmasi gerekmekteydi.

Teblig’in 5’inci maddesi ile yapilan degisiklik uyarinca, söz konusu satislarda; Elektronik Ticaret Kapsaminda Düzenlenen e-Arsiv Faturalara Iliskin mal sevkiyati sirasinda malin yaninda sevk irsaliyesi ya da e-Irsaliyenin bir örneginin (veya format ve standardi Baskanlikça belirlenen ve bu satisa iliskin olarak düzenlenen e-Irsaliyenin elektronik ortamda sorgulanmasina, görüntülenmesine, dogrulanmasina imkan veren bilgileri barindiran özel kodlu belgenin kagit çiktisinin), sevk irsaliyesi yerine geçen e-Arsiv Faturanin/e-Faturanin kagit çiktisinin ya da ÖKC fatura bilgi fisinin sevk edilen malin yaninda bulundurulabilecektir.

e-Irsaliye uygulamasina geçis zorunlulugu limitleri asagidaki gibi degistirilmistir.

 • Demir ve Çelik ile Demir veya Çelikten Esyalarin Imali, Ithali, ihracati faaliyetinde bulunan mükellefler (e-Fatura uygulamasina dahil olma sarti aranmaksizin)
 • 2018, 2019 veya 2020 hesap dönemlerinde 25 Milyon TL,
 • 2021 veya müteakip hesap dönemlerinde 10 Milyon TL

ve üzeri olan mükelleflerin takip eden hesap döneminin yedinci ayi basindan itibaren e-Irsaliye uygulamasina geçmeleri ve bu tarihten itibaren düzenleyecekleri sevk irsaliyelerini, istisnai durumlar haricinde, e-Irsaliye olarak düzenlemeleri ve kayitli kullanicilardan e-Irsaliye olarak alma zorunlulugu bulunmaktadir.

e-Döviz Alim-Satim Belgesi Uygulamasi ‘Döviz ve Kiymetli Maden Alim/Satim Belgesi’nin de e-Belge olarak elektronik ortamda düzenlenebilmesine imkân taninmistir.

Yetkili müesseseler dahil olmak üzere ilgili mevzuat geregince döviz alim-satim belgesi düzenleyebilen tüm mükelleflerden ayni zamanda  ilgili mevzuat dahilinde kiymetli maden alim/satim yapma yetkisi de bulunanlarin,  döviz ve kiymetli maden alim/satim islemlerinde 385 Sira No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebligi kapsaminda tek belge olarak düzenlenebilen “Döviz ve Kiymetli Maden Alim Belgesi” ile “Döviz ve Kiymetli Maden Satim Belgesi’ni de  e-Döviz Alim/Satim Belgesi uygulamasi kapsaminda elektronik belge olarak (e-Döviz ve Kiymetli Maden Alim/Satim Belgesi seklinde) düzenleyebilmesine, muhatabina kagit veya elektronik ortamda iletilebilmesine ve elektronik ortamda muhafaza edilebilmesine imkan saglanmistir.

 

e-Gider Pusulasi uygulamasinda düzenleyenin ayrica kagit çikti üzerinde islak imza atma sarti kaldirildi.

Gider pusulasinin muhatabina kâgit ortamda iletilmesi halinde, kâgit çiktinin düzenleyen ve muhatabi tarafindan islak imza ile imzalanmis olmasi esastir.

Mevcut uygulamada, belgeyi düzenleyen ve muhatabi tarafindan islak imza imzalanmasi ve düzenleyen tarafindan kâgit ortamda da muhafaza ve ibraz edilmesi, muhatabina ise elektronik veya kâgit ortamda iletilmesi gerekmektedir.

Bu Teblig ile yapilan degisiklikle, e-Gider Pusulasi uygulamasinda, elektronik ortamda düzenlenen ve elektronik sertifika ile imzalanan e-Gider Pusulasinin en az bir örnek kâgit çiktisinin sadece muhatabi tarafindan islak imza ile imzalanmasi yeterli hale gelmis düzenleyenin ayrica kâgit çikti üzerinde islak imza atma sarti kaldirilmistir.

535 Sira No lu Vergi Usul Kanunu Tebligine asagida yer alan link üzerinden ulasabilirsiniz.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebligi (Sira No: 509)'nde Degisiklik Yapilmasina Dair Teblig (Sira No: 535)
(https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/01/20220122-10.htm)

Daha fazla bilgi ve sorulariniz için Ovinot Müsteri Hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

İlgini Çekebilir
 • GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar
  GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar

  GIB portal, özel entegratörler ve e-SMM uygulamalari üzerinden e-serbest meslek makbuzu; olusturmak, saklamak, ibra etmek ve raporlamak mümkündür. Fakat, bu üç yapi arasinda kullanim ve özellik açisin

  Devamını Oku
 • e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
  e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  e-Serbest Meslek Makbuzu keserken dikkat edilmesi gereken konulari ele aldik.

  Devamını Oku
 • e-İmza Nedir?
  e-İmza Nedir?

  e-Imza hakkinda bilmeniz gerekenleri bu yazimizda aktarmak istedik.

  Devamını Oku
 • e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?
  e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?

  e-SMM hakkinda en çok merak edilen sorulari derledik.

  Devamını Oku
 • Paranın Dijitalleşmesi
  Paranın Dijitalleşmesi

  Insan odakli dijitallesme ve teknoloji alanindaki gelismeleri uzman konuklarla samimi ve kaliteli sohbet video çekimleri yaparak yayinlayan DijitalTürkiye.TV kanalimiza abone olup, degerli yorumlarini

  Devamını Oku
 • VUK 535 Sayılı Tebliğ İle E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve E-İrsaliye gibi E-Belge Uygulamalarının Zorunluluklarında Yapılan Değişiklikler ve Kapsama Dahil Edilen Yeni Mükellef Grupları
  VUK 535 Sayılı Tebliğ İle E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve E-İrsaliye gibi E-Belge Uygulamalarının Zorunluluklarında Yapılan Değişiklikler ve Kapsama Dahil Edilen Yeni Mükellef Grupları

  22/1/2022 tarihli ve 31727 sayili Resmî Gazete ‘de elektronik belge uygulamalarina iliskin 509 Sira No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebligi’nde e-Fatura, e-Arsiv Fatura ve e-Irsaliye uygulamasina zorunl

  Devamını Oku

Bültenimize Kayıt Olun

Yenilikleri, gelişmeleri ve sektörle ilgili önemli haberleri kaçırmayın.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Ovinot Yeter

Ovinot Yeter ÜCRETSİZ ÜYE OL
Bize UlaşınOvinot Whatsapp