e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) nedir, kimler kullanmak zorunda?

2019 yılı içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayınlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği doğrultusunda, serbest meslek mensupları 1 Haziran 2020’den itibaren e-serbest meslek makbuzu kullanması zorunlu hale getirildi. Bu yeni düzenlemeyle ciro limitine bakılmaksızın, vergi mükellefi olan tüm serbest meslek mensupları da elektronik belge kapsamına alınmış oldu.

Peki e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) nedir?

Konuya girmeden önce serbest meslek mensupları kimlerdir açıklayalım istedik. 

Serbest meslek mensupları şahsi mesaiye, mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan, işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır. Bu kapsamda, serbest meslek mensupları: Avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, noter, serbest öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen, ebe, sünnetçi, arzuhalci, rehber ve sağlık memuru vb. kişilerdir.

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) yeni bir belge türü olmayıp, Vergi Usul Kanunu’nda (VUK) tanımlanan, hali hazırda kağıt ortamda düzenlenmekte olan “serbest meslek makbuzu”nun, elektronik belge olarak elektronik ortamda düzenlenmesine, elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilebilmesine, Başkanlığa elektronik ortamda raporlanabilmesine, Muhatabının talebi doğrultusunda elektronik veya kağıt ortamda iletilebilmesine imkan veren bir uygulama olup kağıt ortamdaki belge ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Hukuki sonuçları açısından da kağıt SMM ile e-SMM arasında bir fark bulunmamaktadır.

e-SMM başvurusu için serbest meslek mensuplarının öncelikle bir mali mühür cihazına veya elektronik imzaya (e-imza) sahip olmaları gerekiyor. Mükellefiyetleri adi ortaklık şeklinde olan serbest meslek mensuplarının mali mühür alması gerekmektedir. e-SMM’nin oluşturulması ve geçerli olması için e-imza veya mali mühür ile onaylanması gerekmektedir.

e-SMM nedir diye kısaca bahsetmek gerekirse;

 • e-SMM, serbest meslek mensubu tarafından mesleki çalışmalarına ilişkin olarak kazançlarına istinaden Vergi Usul Kanununa göre düzenlenir.
 • Kağıt serbest meslek makbuzu ile tamamen aynı hukuki niteliklere sahiptir.
 • Hizmet alanın talebine göre elektronik veya kağıt ortamda iletilebilir.
 • Elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilebilir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) elektronik ortamda raporlanır.

Kimler e-SMM mükellefidir?

Serbest meslek mensupları, mesleki faaliyetlerine ilişkin tahsilatları için e-ortamda makbuz oluşturmak ile mükelleflerdir. Bununla yükümlü olan mükellefler yukarıda da belirtildiği gibi, noterler hariç; serbest muhasebeci - mali müşavir, avukat, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, doktor, mühendis, müşavir, senarist, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, serbest öğretmen, sağlık memuru, artist, menajer, yönetmen, rehber vb. kişilerden oluşmaktadır.

e-SMM geçişinde dikkat edilmesi gereken bilgiler nelerdir?

1 Şubat 2020 tarihi itibariyle faaliyetine devam etmekte olanların 1 Haziran 2020 tarihine, 1 Şubat 2020 tarihinden (bu tarih dahil) itibaren faaliyetine başlayacak olanların ise işe başladıkları ayı izleyen 3’üncü ayın sonuna kadar e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına dahil olmaları ve bu tarihlerden itibaren istisnai durumlar haricinde, e-Serbest Meslek Makbuzu düzenlemeleri zorunlu hale gelmiştir. 

e-SMM ye ilk defa geçen kişiler bulundukları ayın sonuna kadar kağıt ortamında belge düzenleyebilirler. Makbuzun kağıt çıktısını isteyen müşterilere, geçerli olabilmesi için ıslak imza ile imzalayarak teslim etmek gerekmektedir. Makbuzların elektronik ortamda 10 yıl süre ile saklanma zorunluluğu vardır. e-SMM’ leri saklamak, muhafaza ve ibraz etmek mükelleflerin sorumluluğundadır.

e-Serbest Meslek Makbuzu üzerinde bulunması gereken bilgiler nelerdir?

 • Serbest meslek mensubunu isim, adres, vergi dairesi bilgileri,
 • Serbest meslek mensubunun vergi kimlik numarası ya da TC kimlik numarası,
 • Müşterinin isim ya da unvanı, adresi, kişi vergi mükellefi ise vergi dairesi bilgisi, vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarası,
 • Alınacak ödemenin miktarı, KDV ve stopaj bilgileri,
 • Belge numarası,
 • Saat ve dakika dahil olmak üzere belgenin düzenlenme tarihi

Daha fazla detaylı bilgi almak için diğer blog yazılarımızdan bilgi edinebilir veya 7/24 müşteri hizmetleriyle buradan iletişim kurabilirsiniz.

İlgini Çekebilir
 • GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar
  GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar

  GİB portal, özel entegratörler ve e-SMM uygulamaları üzerinden e-serbest meslek makbuzu; oluşturmak, saklamak, ibra etmek ve raporlamak mümkündür. Fakat, bu üç yapı arasında kullanım ve özellik açısın

  Devamını Oku
 • e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
  e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  e-Serbest Meslek Makbuzu keserken dikkat edilmesi gereken konuları ele aldık.

  Devamını Oku
 • e-İmza Nedir?
  e-İmza Nedir?

  e-İmza hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda aktarmak istedik.

  Devamını Oku
 • e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?
  e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?

  e-SMM hakkında en çok merak edilen soruları derledik.

  Devamını Oku
 • Paranın Dijitalleşmesi
  Paranın Dijitalleşmesi

  İnsan odaklı dijitalleşme ve teknoloji alanındaki gelişmeleri uzman konuklarla samimi ve kaliteli sohbet video çekimleri yaparak yayınlayan DijitalTürkiye.TV kanalımıza abone olup, değerli yorumlarını

  Devamını Oku

Bültenimize kaydolun, fırsatları kaçırmayın!

Kampanyalarımızı ve önemli haberleri önce sizinle paylaşıyoruz.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Ovinot Yeter

Ovinot Yeter ÜCRETSİZ ÜYE OL
Bize UlaşınOvinot Whatsapp