e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) nedir, kimler kullanmak zorunda?

2019 yili içerisinde Gelir Idaresi Baskanligi (GIB) tarafindan yayinlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebligi dogrultusunda, serbest meslek mensuplari 1 Haziran 2020’den itibaren e-serbest meslek makbuzu kullanmasi zorunlu hale getirildi. Bu yeni düzenlemeyle ciro limitine bakilmaksizin, vergi mükellefi olan tüm serbest meslek mensuplari da elektronik belge kapsamina alinmis oldu.

Peki e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) nedir?

Konuya girmeden önce serbest meslek mensuplari kimlerdir açiklayalim istedik. 

Serbest meslek mensuplari sahsi mesaiye, mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan, islerin isverene tabi olmaksizin sahsi sorumluluk altinda kendi nam ve hesabina yapilmasidir. Bu kapsamda, serbest meslek mensuplari: Avukat, doktor, dis hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müsavir, serbest muhasebeci mali müsavir, yeminli mali müsavir, danisman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, noter, serbest ögretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen, ebe, sünnetçi, arzuhalci, rehber ve saglik memuru vb. kisilerdir.

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) yeni bir belge türü olmayip, Vergi Usul Kanunu’nda (VUK) tanimlanan, hali hazirda kagit ortamda düzenlenmekte olan “serbest meslek makbuzu”nun, elektronik belge olarak elektronik ortamda düzenlenmesine, elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilebilmesine, Baskanliga elektronik ortamda raporlanabilmesine, Muhatabinin talebi dogrultusunda elektronik veya kagit ortamda iletilebilmesine imkan veren bir uygulama olup kagit ortamdaki belge ile ayni hukuki niteliklere sahiptir. Hukuki sonuçlari açisindan da kagit SMM ile e-SMM arasinda bir fark bulunmamaktadir.

e-SMM basvurusu için serbest meslek mensuplarinin öncelikle bir mali mühür cihazina veya elektronik imzaya (e-imza) sahip olmalari gerekiyor. Mükellefiyetleri adi ortaklik seklinde olan serbest meslek mensuplarinin mali mühür almasi gerekmektedir. e-SMM’nin olusturulmasi ve geçerli olmasi için e-imza veya mali mühür ile onaylanmasi gerekmektedir.

e-SMM nedir diye kisaca bahsetmek gerekirse;

 • e-SMM, serbest meslek mensubu tarafindan mesleki çalismalarina iliskin olarak kazançlarina istinaden Vergi Usul Kanununa göre düzenlenir.
 • Kagit serbest meslek makbuzu ile tamamen ayni hukuki niteliklere sahiptir.
 • Hizmet alanin talebine göre elektronik veya kagit ortamda iletilebilir.
 • Elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilebilir.
 • Gelir Idaresi Baskanligi’na (GIB) elektronik ortamda raporlanir.

Kimler e-SMM mükellefidir?

Serbest meslek mensuplari, mesleki faaliyetlerine iliskin tahsilatlari için e-ortamda makbuz olusturmak ile mükelleflerdir. Bununla yükümlü olan mükellefler yukarida da belirtildigi gibi, noterler hariç; serbest muhasebeci - mali müsavir, avukat, dis hekimi, veteriner hekim, mimar, doktor, mühendis, müsavir, senarist, yeminli mali müsavir, danisman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, serbest ögretmen, saglik memuru, artist, menajer, yönetmen, rehber vb. kisilerden olusmaktadir.

e-SMM geçisinde dikkat edilmesi gereken bilgiler nelerdir?

1 Subat 2020 tarihi itibariyle faaliyetine devam etmekte olanlarin 1 Haziran 2020 tarihine, 1 Subat 2020 tarihinden (bu tarih dahil) itibaren faaliyetine baslayacak olanlarin ise ise basladiklari ayi izleyen 3’üncü ayin sonuna kadar e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasina dahil olmalari ve bu tarihlerden itibaren istisnai durumlar haricinde, e-Serbest Meslek Makbuzu düzenlemeleri zorunlu hale gelmistir. 

e-SMM ye ilk defa geçen kisiler bulunduklari ayin sonuna kadar kagit ortaminda belge düzenleyebilirler. Makbuzun kagit çiktisini isteyen müsterilere, geçerli olabilmesi için islak imza ile imzalayarak teslim etmek gerekmektedir. Makbuzlarin elektronik ortamda 10 yil süre ile saklanma zorunlulugu vardir. e-SMM’ leri saklamak, muhafaza ve ibraz etmek mükelleflerin sorumlulugundadir.

e-Serbest Meslek Makbuzu üzerinde bulunmasi gereken bilgiler nelerdir?

 • Serbest meslek mensubunu isim, adres, vergi dairesi bilgileri,
 • Serbest meslek mensubunun vergi kimlik numarasi ya da TC kimlik numarasi,
 • Müsterinin isim ya da unvani, adresi, kisi vergi mükellefi ise vergi dairesi bilgisi, vergi kimlik numarasi veya TC kimlik numarasi,
 • Alinacak ödemenin miktari, KDV ve stopaj bilgileri,
 • Belge numarasi,
 • Saat ve dakika dahil olmak üzere belgenin düzenlenme tarihi

Daha fazla detayli bilgi almak için diger blog yazilarimizdan bilgi edinebilir veya 7/24 müsteri hizmetleriyle buradan iletisim kurabilirsiniz.

İlgini Çekebilir
 • GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar
  GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar

  GIB portal, özel entegratörler ve e-SMM uygulamalari üzerinden e-serbest meslek makbuzu; olusturmak, saklamak, ibra etmek ve raporlamak mümkündür. Fakat, bu üç yapi arasinda kullanim ve özellik açisin

  Devamını Oku
 • e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
  e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  e-Serbest Meslek Makbuzu keserken dikkat edilmesi gereken konulari ele aldik.

  Devamını Oku
 • e-İmza Nedir?
  e-İmza Nedir?

  e-Imza hakkinda bilmeniz gerekenleri bu yazimizda aktarmak istedik.

  Devamını Oku
 • e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?
  e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?

  e-SMM hakkinda en çok merak edilen sorulari derledik.

  Devamını Oku
 • Paranın Dijitalleşmesi
  Paranın Dijitalleşmesi

  Insan odakli dijitallesme ve teknoloji alanindaki gelismeleri uzman konuklarla samimi ve kaliteli sohbet video çekimleri yaparak yayinlayan DijitalTürkiye.TV kanalimiza abone olup, degerli yorumlarini

  Devamını Oku
 • VUK 535 Sayılı Tebliğ İle E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve E-İrsaliye gibi E-Belge Uygulamalarının Zorunluluklarında Yapılan Değişiklikler ve Kapsama Dahil Edilen Yeni Mükellef Grupları
  VUK 535 Sayılı Tebliğ İle E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve E-İrsaliye gibi E-Belge Uygulamalarının Zorunluluklarında Yapılan Değişiklikler ve Kapsama Dahil Edilen Yeni Mükellef Grupları

  22/1/2022 tarihli ve 31727 sayili Resmî Gazete ‘de elektronik belge uygulamalarina iliskin 509 Sira No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebligi’nde e-Fatura, e-Arsiv Fatura ve e-Irsaliye uygulamasina zorunl

  Devamını Oku

Bültenimize Kayıt Olun

Yenilikleri, gelişmeleri ve sektörle ilgili önemli haberleri kaçırmayın.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Ovinot Yeter

Ovinot Yeter ÜCRETSİZ ÜYE OL
Bize UlaşınOvinot Whatsapp