Skip links

e-İmza Nedir?

e-İmza, dijitalleştiğimiz ve özellikle internetin hızlı yükselişi ve sanal ortamlarda sözleşme yapma ihtiyacın da günümüzün gerçeği haline geldiği bu dönemde, gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkâr edilemeyeceğini garanti eder. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan e-İmza hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda aktarmak istedik.

e-İmza Nedir ve Ne İşimize Yarar?

Elektronik imza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan, imzalayanın kimliğinin doğruluğunu garanti eden, elektronik araçlarla elektronik ortamdaki bir belgeye eklenen imzadır. Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe giren 5070 sayılı Elektronik İmza kanunu ile hayatımıza giren e-İmza’yı ıslak imzadan ayrıştıran özellik ise tek bir çeşit imza olmayıp, harf, karakter ve sembollerden oluşan sayısal bir veridir. e-İmza’nın en temel özellikleri ise veri bütünlüğü, kimlik doğrulama ve onaylama ve inkâr edilmezliktir.

e-İmza ile imzalanan bir belgenin izinsiz değiştirilmesini, silinmesini veya ekleme yapılmasını önlemek için veri bütünlüğü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra veriyi gönderenin de gerçekten o kişi olup olmadığını garanti edilebilmesi için kimlik doğrulaması özelliği ve ayrıca kişilerin elektronik ortamda yapılan işleri reddetmemesi için de onaylama (inkâr edilemezlik) özelliği bulunmaktadır.

e-İmza Nasıl Alınır?

En çok karşılaştığımız sorulardan biri “e-İmza’yı nasıl alabilirim?” sorusu oluyor. e-İmza’nın bilgisayarınızdaki programlar ile ıslak imza gibi attığınız imzanın dijitalleşmiş versiyonu olduğunu sanmayın. e-İmza almak için yetkili Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı’lara (ESHS) başvuruda bulunmanız gerekir. Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu (BTK) web sayfasından Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı listesine ulaşabilirsiniz.

e-İmza temin etme süreci biraz zahmetli olsa da buradaki en önemli neden kimlik kontrollerinin yapılması zorunluluğundandır. Kimlik doğrulamak için kontroller adreste kurulum hizmetiyle birlikte yapılabilir veya Noter aracılığıyla da doğrulama yapmak mümkündür. Bir diğer yöntem ise hizmet sağlayıcıların ofislerinde gerçekleştirilebilir.

e-İmza’nız hayat boyu geçerli olmamakla beraber; 1 yıl,2 yıl veya 3 yıllık dönemler için belli bir ücret karşılığında ESHS’ler tarafından verilmektedir. (e-İmza’nızı ücretsiz temin etmek isterseniz Ovinot müşteri hizmetlerine danışabilirsiniz.

Kurumsal ve bireysel olmak üzere, iki çeşit e-İmza mevcuttur. Başvuru yaparken gerekli olan belgeler hangi çeşit e-İmza alacağınıza bağlı olarak farklılık gösterir.

Bireysel e-İmza başvurularında gerekli olan belgeler;

  • Başvuru formu
  • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gibi geçerli resmi kimlik belgesinin aslı
  • NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) taahhütnamesi

Kurumsal e-İmza için gerekli belgeler;

  • Başvuru formu
  • Son 6 ay içerisinde alınmıs faaliyet belgesinin aslı,
  • NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) taahhütnamesi
  • İmza sirkülerinin fotokopisi
  • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gibi geçerli resmi kimlik belgesinin aslı

e-İmza Nasıl Kullanılır?

Başvurunuzun ardından e-imzanızı kullanmaya başlayabilmek için bilgisayarınıza, size e-İmza ile birlikte gönderilen yazılımı kurmanız gerekmektedir. Bu program ile sertifikanıza giriş yaparak elektronik imzanızı kullanabilirsiniz.

Elektronik imzanın en aktif kullanıldığı yerler e-devlet, UYAP, E-Fatura, KEP (Kayıtli Elektronik Posta), Elektronik arşiv ve e-Serbest Meslek Makbuzu oluşturan uygulamalardır. Tabii sadece bu alanlarla sınırlı kalmayıp, farklı kamu işlemleri kapsamında da kullanılabilmektedir.

Daha detaylı bilgi için Ovinot müşteri hizmetlerine 7/24 ulaşabilirsiniz.

Ovinot’un size uygun üyelik paketlerini incelemek için lütfen buraya tıklayınız.