e-İmza Nedir?

E-İmza Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Nasıl Alınır?

Elektronik imza olarak bilinen e-imza, yazılı belgelerde elle atılan imza (ıslak imza) ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan yeni dönem teknolojisidir. E-imza, dijitalleştiğimiz ve özellikle internetin hızlı yükselişi ve sanal ortamlarda sözleşme yapma ihtiyacın da günümüzün gerçeği haline geldiği bu dönemde, gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkâr edilemeyeceğini garanti eder. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan e-İmza hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda aktarmak istedik.

e-İmza Nedir ve Ne İşimize Yarayacak?

Elektronik imza yukarıda da bahsettiğimiz gibi ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan, elektronik ortamdaki bir belgeye eklenerek imzalayanın kimliğini doğruluğu garanti eder. Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe giren 5070 sayılı Elektronik İmza kanunu ile hayatımıza giren e-İmzayı ıslak imzadan ayrıştıran özellik ise tek bir çeşit imza olmayıp, harf, karakter ve sembollerden oluşan sayısal bir veridir. E-imzanın en temel özellikleri ise veri bütünlüğü, kimlik doğrulama ve onaylama ve inkâr edilmezliktir. 

e-İmza ile imzalanan bir belgenin izinsiz değiştirilmesini, silinmesini veya ekleme yapılmasını önlemek için veri bütünlüğü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra veriyi gönderenin de gerçekten o kişi olup olmadığını garanti edilebilmesi için kimlik doğrulaması özelliği ve ayrıca kişilerin elektronik ortamda yapılan işleri reddetmemesi için de onaylama (inkâr edilemezlik) özelliği bulunmaktadır. 

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

En çok karşılaştığımız sorulardan biri ise e-İmza’yı nasıl alabilirim sorusu oluyor. E-e-İmza’nın bilgisayarınızdaki programlar ile ıslak imza gibi attığınız imzanın dijitalleşmiş versiyonu olduğunu sanmayın. e-İmza almak için yetkili Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı’lara (ESHS) başvuruda bulunmanız gerekir. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı listesine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu web sayfasından ulaşabilirsiniz. E-imza temin etme süreci biraz zahmetli olsa da buradaki en önemli neden kimlik kontrollerinin yapılması zorunluluğundandır. Kimlik doğrulamak için kontroller adreste kurulum hizmetiyle birlikte yapılabilir veya Noter aracılığıyla da doğrulama yapmak mümkündür. Bir diğer yöntem ise hizmet sağlayıcıların ofislerinde gerçekleştirilebilir. 

e-İmza’nız hayat boyu geçerli olmamakla beraber; 1 yıl 2 yıl veya 3 yıllık olarak belli bir ücret karşılığında ESHS’ler tarafından verilmektedir. (e-İmza’nızı ücretsiz temin etmek isterseniz Ovinot müşteri hizmetlerine danışabilirsiniz.)

Kurumsal ve bireysel olmak üzere, iki çeşit e-İmza mevcuttur. Başvuru yaparken gerekli olan belgeler hangi çeşit e-İmza alacağınıza bağlı olarak farklılık gösterir.

Bireysel e-İmza başvurularında gerekli olan belgeler;

 • Başvuru formu
 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gibi geçerli resmi kimlik belgesinin aslı
 • NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) taahhütnamesi 

Kurumsal e-İmza için gerekli belgeler;

 • Başvuru formu
 • Son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesinin aslı,
 • NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) taahhütnamesi 
 • İmza sirkülerinin fotokopisi
 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gibi geçerli resmi kimlik belgesinin aslı

Elektronik İmza Nasıl Kullanılabilir?

Başvurunuzun ardından e-imzanızı kullanmaya başlayabilmek için bilgisayarınıza size e-imza ile birlikte gönderilen yazılımı kurmanız gerekmektedir. Bu program ile sertifikanıza giriş yaparak elektronik imzanızı kullanabilirsiniz.

Elektronik İmzanın en aktif kullanıldığı yerler E-devlet, UYAP, E-Fatura, KEP (Kayıtlı Elektronik Posta), Elektronik arşiv ve e-Serbest Meslek Makbuzu oluşturan uygulamalardır. Tabii sadece bu alanlarda sınırlı kalmayıp, farklı kamu işlemleri kapsamında da kullanılabilmektedir.

Umarız bu yazımızda aklınıza takılan soruları yanıtlayabildik. Ovinot müşteri hizmetleri 7/24 hizmet vermekte olup, başka sorularınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

İlgini Çekebilir
 • GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar
  GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar

  GİB portal, özel entegratörler ve e-SMM uygulamaları üzerinden e-serbest meslek makbuzu; oluşturmak, saklamak, ibra etmek ve raporlamak mümkündür. Fakat, bu üç yapı arasında kullanım ve özellik açısın

  Devamını Oku
 • e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
  e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  e-Serbest Meslek Makbuzu keserken dikkat edilmesi gereken konuları ele aldık.

  Devamını Oku
 • e-İmza Nedir?
  e-İmza Nedir?

  e-İmza hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda aktarmak istedik.

  Devamını Oku
 • e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?
  e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?

  e-SMM hakkında en çok merak edilen soruları derledik.

  Devamını Oku
 • Paranın Dijitalleşmesi
  Paranın Dijitalleşmesi

  İnsan odaklı dijitalleşme ve teknoloji alanındaki gelişmeleri uzman konuklarla samimi ve kaliteli sohbet video çekimleri yaparak yayınlayan DijitalTürkiye.TV kanalımıza abone olup, değerli yorumlarını

  Devamını Oku

Bültenimize kaydolun, fırsatları kaçırmayın!

Kampanyalarımızı ve önemli haberleri önce sizinle paylaşıyoruz.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Ovinot Yeter

Ovinot Yeter ÜCRETSİZ ÜYE OL
Bize UlaşınOvinot Whatsapp