e-Fatura ve e-SMM Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde, yeni çıkan kanunlar gereği serbest meslek sahipleri olarak yasal nedenlerden dolayı her gün çoğalarak artan dijitalleşme zorunluluğu içindeyiz. Bazılarımız işimiz gereği Serbest Meslek Mensubu olarak tüm hukuki ve mali kanunlara hâkim olmamakla beraber, doktor, veteriner, sanatçı gibi mesleklerimizi icra etmekle oldukça yoğunuz. Bu yoğunluk içerisinde mesleğimizin karşılığı olarak hizmet bedelimizi almak için bilmediğimiz yasal süreçleri de takip etmek zorunda kalabiliyoruz.

2019 yılında çıkan 213 sayılı Vergi Usul Kanunu (VUK) yasasıyla ve 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile zorunlu hale getirilen e-SMM yani Elektronik Serbest Meslek Makbuzu ve Elektronik Fatura hakkında kimler mükellef, kuralları nedir gibi soru işaretleri olması çok doğal. Biz de bu yazımızda bazı konulara değinerek netlik getirmek istedik.

Öncelikle e-Makbuz yani e-SMM ve e-Fatura nedir onu açıklayalım. 

Kısaca açıklamak gerekirse, kağıt olarak kestiğimiz makbuz ve faturanın dijital yani elektronik ortamlarda kesilmiş haline e-Makbuz (bir diğer adıyla e-SMM) ve e-Fatura denilmektedir. 

Buradaki ilk önemli unsur e-SMM veya e-Fatura mükellefi olup olmadığınızdır. Bunu belirledikten sonra e-SMM veya e-Fatura keserken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır, bunları da ilerleyen bölümlerde açıklıyor olacağız.

e-SMM yani Elektronik Serbest Meslek Makbuzu mükellefi olmanız için Serbest Meslek Mensubu olmanız gerekmektedir. Serbest Meslek Mensubu tanımına bakarsak da yaptığınız iş şahsi mesaiye, mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanıyorsa ve işlerin işverene tabi olmadan şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılıyorsa, bu kapsamda serbest meslek mensubusunuz demektir. Avukatlar, mali müşavirler, doktorlar ve diş hekimleri gibi bireyler Serbest Meslek grubuna girmektedir. e-SMM ve mükellefleri hakkında daha detaylı bilgiye “e-SMM nedir ve kimler kullanmak zorunda” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

e-Fatura elektronik ortamda hazırlanmakla beraber yine elektronik ortamda iletilmesi, muhafaza edilmesi ve ibrazını ve raporlamasını kapsamaktadır.  e-Fatura mükelleflerin, istisnai durumlar haricinde, birbirlerine sattıkları mallar ve yerine getirdikleri hizmetler için düzenledikleri faturaları e-Fatura olarak göndermeleri ve almaları zorunludur.  e-Fatura kullanıcısı olmak için ilk önce Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden mali mühür temin edilerek Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sisteminden ya da özel entegratör yöntemleri ile başvuru yapılmalıdır.

e-Fatura mükellefleri kimlerdir? 

2019 yılı ve sonrası brüt satış hasılatı 5 milyon ve üzeri olanlardır. Bir diğer kafa karıştırıcı konu ise e-Arşiv Fatura’dır. e-Arşiv Fatura nedir diye sorarsanız, e-fatura kapsamında olmayan vergi mükellefi tüzel kişilere ve aynı zamanda vergi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda (e-mail) fatura gönderim biçimidir. İstek dahilinde, e-arşiv fatura kağıt üzerine çıktı alınıp iletilebilir.

Peki e-Fatura’ya kimler geçebilir?

Öncelikle Gerçek ya da Tüzel kişiliğiniz olmalı ve ayrıca herhangi bir ciro kısıtlaması da bulunmamaktadır. Yani ticari firma olarak Şahıs Şirketi, Anonim ve Limited Şirketi ünvanı olanlar elektronik faturadan yararlanabilir. Zorunlu e-Fatura mükelleflerinin dışında kalan ticari firmalar istek dahilinde elektronik fatura kullanabilirler.

e-SMM veya e-Fatura keserken dikkat edilmesi gereken farklılıkları da kısaca açmak istedik.

Hem e-SMM hem de e-Fatura keserken KDV hesabı zorunludur. Ayrıca faturadan farklı olarak Serbest meslek Makbuzu kesilirken %20 stopaj hesabı yapılması gerekmektedir. 

Bu yeni geçiş döneminde veya Serbest Mesleklerine yeni başlayanlar için sorularınızın cevaplarını blog yazılarımızda bulabilirsiniz.

İlgini Çekebilir
 • GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar
  GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar

  GİB portal, özel entegratörler ve e-SMM uygulamaları üzerinden e-serbest meslek makbuzu; oluşturmak, saklamak, ibra etmek ve raporlamak mümkündür. Fakat, bu üç yapı arasında kullanım ve özellik açısın

  Devamını Oku
 • e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
  e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  e-Serbest Meslek Makbuzu keserken dikkat edilmesi gereken konuları ele aldık.

  Devamını Oku
 • e-İmza Nedir?
  e-İmza Nedir?

  e-İmza hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda aktarmak istedik.

  Devamını Oku
 • e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?
  e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?

  e-SMM hakkında en çok merak edilen soruları derledik.

  Devamını Oku
 • Paranın Dijitalleşmesi
  Paranın Dijitalleşmesi

  İnsan odaklı dijitalleşme ve teknoloji alanındaki gelişmeleri uzman konuklarla samimi ve kaliteli sohbet video çekimleri yaparak yayınlayan DijitalTürkiye.TV kanalımıza abone olup, değerli yorumlarını

  Devamını Oku

Bültenimize kaydolun, fırsatları kaçırmayın!

Kampanyalarımızı ve önemli haberleri önce sizinle paylaşıyoruz.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Ovinot Yeter

Ovinot Yeter ÜCRETSİZ ÜYE OL
Bize UlaşınOvinot Whatsapp