Sıkça Sorulan Sorular
Müşteri Hizmetleri
Kurumsal İletişim

Sıkça Sorulan Sorular

e-SMM nedir?
Serbest Meslek Makbuzunun Gelir Idaresi Baskanligi tarafindan belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda olusturulmasi, muhafazasi, ibrazi ve raporlanmasina e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) ya da e-makbuz denir.

Elektronik serbest meslek makbuzu (e-smm) yeni bir belge türü olmayip, Vergi Usul Kanunu’nda (VUK) tanimlanan serbest meslek makbuzunun dijital halidir. Hukuki sonuçlari açisindan da kagit smm ile e-smm arasinda bir fark bulunmuyor.

e-SMM basvurusu için serbest meslek erbaplarinin öncelikle bir mali mühür cihazina veya elektronik imzaya (e-imza) sahip olmalari gerekiyor. Mükellefiyetleri adi ortaklik seklinde olan serbest meslek erbaplarinin mali mühür cihazi almasi gerekmektedir. Serbest meslek mükelleflerinin e-imza almalari, kullanim olanaginin daha genis olmasi nedeniyle tavsiye ediliyor.
GİB Portal'den e-SMM kesebilir miyim?
Gelir Idaresi Baskanligi'nin (GIB) internet sitesi araciligiyla ücretsiz e-SMM kesebilirsiniz. GIB portalindan elektronik serbest meslek makbuzu kesmeye baslayabilmek için e-Imza ya da mali mühüre sahip olmaniz ve GIB hesap aktivasyonu islemini yapmis olmaniz gerekir. GIB portaldan her e-SMM kesiste e-Imzanizi kullanirsiniz. GIB portal, kesilen e-SMM makbuzlarini da sadece 6 ay süresince saklamaktadir.

Ovinot üyeleri, Ovinot'un ömür boyu hediye ettigi e-Imza'yi sadece bir kereye mahsus kullanarak sisteme kaydeder. Sonraki islemleri için e-imza'larini kullanmalarina gerek kalmaz, sistem tanimlanan imzayi kullanir. Ovinot üyelerinin kestigi e-SMM'ler de sinirsiz süreyle saklanir.
e-SMM kimler için zorunlu?
e-SMM düzenlemekle yükümlü olan mükellefler, noterler hariç; serbest muhasebeci - mali müsavir, avukat, dis hekimi, veteriner hekim, mimar, doktor, mühendis, müsavir, senarist, yeminli mali müsavir, danisman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, serbest ögretmen, saglik memuru, artist, menajer, yönetmen, rehber vb. olusuyor.
e-SMM kesildikten sonra düzeltme ve iptal işlemi yapılır mı?
Gelir Idaresi Baskanligi'nin (GIB) kayitlarina giren e-SMM'ler için düzeltme ya da iptal islemi yapilamiyor. Özel Entegratörler araciligiyla kesilen e-SMM'lerde ise sisteme kaydetmeden hemen önce düzeltme imkani bulunuyor.
e-SMM'ye zamanında geçmemenin cezası var mı?
VUK 509 Nolu tebliginde, istisnai durumlar haricinde 1 Haziran 2020 itibariyle e-SMM'ye geçis yapmayan mükelleflerle ilgili cezai hükümler uygulanacagi belirtilmistir.

Tebligde, e- Serbest Meslek Makbuzu uygulamasina süresi dahilinde geçmeyen mükellefler ile e-Serbest Meslek Makbuzu seklinde düzenlenmesi gereken Serbest Meslek Makbuzunu, bu Tebligin “V.7.” ve “VIII.” numarali bölümlerinde belirtilen istisnai durumlar haricinde e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemeyen ve almayan (matbu kagit Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenleyenler ve alanlar dahil) mükellefler (232 nci maddenin birinci fikrasinin 1 ila 5 numarali bentlerinde sayilanlar) hakkinda Kanununda öngörülen cezai hükümler uygulanir hükmü yer almaktadir.

Kisaca cezai yaptirimlar su hallerde uygulanacaktir.
• Zamaninda basvuru yapilmazsa;
• e-SMM yerine kagit SMM düzenlenirse;
• e-SMM zamaninda düzenlenmezse;
• e-SMM müsteriye zamaninda iletilmezse;
• e-SMM elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilmezse.
e-SMM geçişte Ovinot size hangi ayrıcalıklı hizmetleri sağlar?
Ovinot, e-SMM sistemine geçiste is sahiplerine hizli, güvenilir ve kolaylastirici hizmetleriyle zaman ve konfor saglar. Ovinot'un essiz deneyimine e-Imza hediyesi ile kolaylikla baslayabilirsiniz.

Yalnizca 3 adimda elektronik serbest meslek makbuzunuzu Gelir Idaresi Baskanligi’nin standartlarina uygun olusturabilir, tek tusla istediginiz müsterinize mail olarak gönderebilirsiniz. Makbuz sayisi, makbuz tutari gibi ayrintilari tek ekranda görerek karsilastirma yapabilirsiniz. Ovinot ödemelerinizi takip edererek, istediginiz müsterilerinize hatirlatmada bulunabilir, EFT/ havale ya da kredi karti ile ödemelerinizi kolay almanizi saglar. Banka entegrasyonu sayesinde hesap hareketlerinizi takip edebilirsiniz. Toplu e-SMM özelligiyle islemlerinizi kisa sürede tamamlayabilirsiniz. Otomatik Makbuz Kesme özelligiyle ayni islemleri takip etmek zorunda kalmazsiniz. Mükellef bilgilerinizi otomatik olarak bulabilir, adres defterinize kolaylikla isleyebilirsiniz. Tüm makbuzlariniza sinirsiz saklama garantisiyle, her an kolaylikla ulasabilirsiniz.

Kullanici dostu tasarimi ile Ovinot, mobil, tablet ve desktopta kolaylikla kullanilabilecek sekilde gelistirilmistir.
Serbest Meslek Faaliyeti nedir?
Ihtisasa dayanan Mesleki bilgi ve ilme dayanan Ticari niteligi olmayan ve bir isverene tabi olmaksizin kendi hesap ve nami adina gösterilen meslek faaliyetlerdir.
Serbest Meslek Kazancı nedir?
Serbest Meslek Faaliyetlerinden dogan tüm kazançlar Serbest meslek kazancidir .
Serbest Meslek Erbabı kimdir ?
193 sayili Gelir Vergisi Kanunun 66’nci maddesinde sayilan ve serbest meslek faaliyetini kendi nam ve hesabina, mutat meslek halinde ifa eden ,Doktor,Veteriner,Dishekimi,Mimar ,Mühendis,Mali Müsavir , Danisman ,Avukat,Mühendis ,Sanatçi vb .Kisilere Serbest Meslek Erbabi denilmektedir .
e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir?
Serbest Meslek Mensuplarinin mesleki faaliyetlerine iliskin tahsilatlari karsiliginda elektronik ortamda düzenledikleri,e-belgedir.Gelir Idaresi Baskanligi klavuzunda bulunan standartlarda düzenlenir ve Elektronik sertifika ile imzalanir ve onaylanir E-SMM Uugulamalari araciligi ile alicisina iletilir ve muhafaza edilmesi zorunludur.
e-SMM’de Bulunması Gereken Bilgiler nelerdir?
•Serbest meslek erbabinin; Adi, Soyadi
•Belgenin düzenlenme tarihi ile saat ve dakika olarak düzenlenme zamani ve belge numarasiyadi, adresi, vergi dairesi, VKN veya TCKN' si
•Müsterinin adi, soyadi veya unvani, adresi, vergi mükellefi ise vergi dairesi, VKN veya TCKN' si,
•Alinan paranin miktari (varsa vergi tevkifati tutarlari ve KDV tutarlari ayrintili olarak gösterilecek sekilde)
•Baskanlik sistemlerinden elektronik ortamda sorgulanmasi, dogrulanmasi ve görüntülenmesine imkan vermek üzere, Baskanlik tarafindan bilgi içerigi belirlenen karekod veya barkod
e-Serbest Meslek Makbuzu nasıl hesaplanır?
•Kâgit makbuzdan hiçbir farki olmayip ayni sekilde hesaplanir.
•Brüt Tutar üzerinden %20’lik Gelir Vergisi tutari hesaplanip Brüt Tutardan çikartilir ve Gelir Vergisi stopaji çikartilmis tutarin üzerine, Brüt Tutar üzerinden hesaplanmis  KDV tutari eklenerek ödenmesi gereken makbuz tutari bulunur.
•Brüt (Matrah) : Net kazancin, üzerine vergilerin eklenmesi ile olusan miktardir.
•Net : Müsteriden tahsil edilecek miktarin, vergiler düsüldükten sonra elde kalan bölümüdür.
Faaliyete yeni başlayan serbest meslek mensupları için e-SMM'ye zorunlu geçiş tarihi nedir?
Mesleginizde faaliyete basladiginiz ayi takip eden 3. ayin sonuna kadar e-SMM' ye geçis yapmaniz gerekmektedir.
Makbuz Seri Sıra No Özel seri belirlenebir mi?
GIB Portal üzerinde seri no özel belirlenememektedir ancak özel uygulama altyapisinda mümkündür.
e-SMM kaç Gün içinde düzenlenmelidir?
Hizmetin yapildigi tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenmesi gerekir
Gelir Vergisi Mükellefi olan Doktor, Diş Hekimi ve Veteriner hekimlerin kullanması için tasarlanmış POS cihazlarda e SMM nasıl kesilmeli?
ÖKC Bilgi Fisi (e-SMM Bilgi Fisi)’nde yer alan banka islem bilgilerine (isyeri no, terminal no, tahsilatta kullanilan banka veya kredi karti numarasinin son dört rakami, kart sahibinin adi soyadi, tahsilat tutari, onay kodu) e-Serbest Meslek Makbuzu üzerinde yer verilmesi ve ÖKC bilgi fisinin de müsteriye verilmesi kosuluyla,e-Serbest Meslek Makbuzunun kagit çiktisi yerine geçer.Hekim Poslarin üretmis olduklari silipler Kagit Ortaminda Serbest Meslek Makbuzu yerine geçtigi için dijital ortamda elektronik belge olarak düzenlenmesi gerekir .
E-Serbest Meslek Makbuzu muhafaza edilmeli midir?
e-SMM'yi olusturanin bu belgeyi elektronik ortamda muhafazasi ve gerektiginde ibrazi gerekmektedir.E-Serbest Meslek Makbuzunu alan tarafin ise e-Serbest Meslek Makbuzunun kagit çiktisini veya elektronik ortamdaki halini muhafaza etmeleri ve gerektiginde ibraz etmeleri gerekir.
e-SMM kaç yıl saklanmalıdır ?
Resmi belgelerin, Vergi Usul Kanunu açisindan 5 yil, Türk Ticaret Kanunu açisindan 10 yil saklanma zorunlulugu bulunmaktadir. Gib yönteminde, sistem e-smm'leri 6 ay süresince saklamakta ve süre sonunda otomatik olarak silinmektedir.
Proforma Makbuz nedir ?
Proforma mali yükümlülügü bulunmayan teklif özelligi tasiyan bir belge cinsi olarak düsünebilirsiniz.
Düzenlenen e-SMM'yi alıcıya iletmeli miyim ?
Düzenlenen e-SMM belgesinin aliciya iletilmesi gerekmektedir.Elektronik ortamda e-posta ile iletebilir düzenlenen makbuzun kagit çiktisi aliciya verilebilir.
Proforma makbuz ile online tahsilat mümkün mü?
Online tahsilat entegrasyonu ile bütünlesik olan uygulamiz Ovinot ile aliciya online ödeme linki eposta ile göndermenizi ve Tüm Kredi kartlari ile 12 aya kadar vade seçimi ile müsteriniz ile tahsilatlarinizi kolay tahsil etmenizi saglar.
Dövizli makbuz kesebilir miyim ?
Ovinot ile USD, EUR,GBP Para birimlerine günlük kur ile dövzili makbuz kesebilirsiniz
Tahsilatlarım için müşterilerime hatırlatma gönderebilir miyim?
Istediginiz müsterinize istediginiz tarih araliginda ödeme alacak hatirlatmasi yapabilirsiniz
e-SMM ye geçiş için yapılması gerekenler nelerdir?
e-SMM belge düzenlemesi için e-imza yada mali mühür temin edilmesi gerekmektedir.Ovinot araciligi ile GIB e-SMM aktivasyonunuz yapildiktan sonra e-SMM düzenlemeye baslayabilirsiniz. Aktivasyon isleminiz 24 saat içinde tamamlanmaktadir.
Otomatik Makbuz kesebilir miyim ?
Düzenli ve sürekli kestiginiz makbuzlari otomatik makbuz özelligi  sayesinde bir kere tanimlayarak otomatik kesilir ve gönderilir hale getirebilirsiniz.
Makbuzlarda logo zorunlu mu ?
Zorunlu Degil ancak ovinot ile logonuzu ekleyebilirsiniz .
e-SMM gönderiminde mali mühür / e-imza ya ihtiyaç var mı ?
Özel uygulama kullanan kullanicilar için, mali mühür / e-imza sadece aktivasyon sirasinda gereklidir. Aktivasyonlariniz yapildiktan sonra makbuz gönderiminde mali mühür ve imzaya ihtiyaç yoktur.
Makbuzlar iptal edilebilir mi?
Iptal edilen e-Serbest Meslek Makbuzlariniz, iptal edildigi tarih üzerinden, ovinot tarafindan Gelir Idaresi Baskanligi’na (GIB) raporlanir.
e-SMM İptal edilebilir mi?
Uygulama üzerinden iptal edilemez.Ancak tevsik yükümlülügü tarafiniza ait olmak üzere kayitlariniza almayip, yeniden dogru bir biçimde makbuz düzenlenebilir.
E-smm çıktısı almak ve saklamak zorunlu mu ?
Yasal zorunluluk oldugu için; uygulamamizda düzenlediginiz proforma ve e-smm yi otomatik olarak müsterinizin elektronik posta adresine gönderebilir, uygulamada saklayabilir ve istenildiginde kagit ortama aktarip elle imzalayarak müsterinize teslim edebilirsiniz.
Stopajsız e-smm hangi durumda kesilir?
Müsteriniz gelir vergisi mükellefi degilse stopajsiz serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz."Vergi mükellefi olmayan bir sahsa yalnizca KDV'li olarak serbest meslek faturasi kesebilirsiniz

Bültenimize Kayıt Olun

Yenilikleri, gelişmeleri ve sektörle ilgili önemli haberleri kaçırmayın.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Bize UlaşınOvinot Whatsapp