Sıkça Sorulan Sorular
Müşteri Hizmetleri
Kurumsal İletişim

Sıkça Sorulan Sorular

E-Fatura Nedir ?
Kagit Fatura ile ayni hukuki özelliklere sahiptir.Veri format ve standardi Gelir Idaresi Baskanligi tarafindan belirlenen, VUK geregi bir faturada yer almasi gereken bilgilerin içerisinde yer aldigi, satici ve alici arasindaki iletiminin merkezi bir platform (GIB) üzerinden gerçeklestirildigi elektronik bir belgedir.
Kimler e-Fatura kullanabilir ?
Limited, Anonim,Gerçek ve sahis sirketi olan Ticari firmalarda bulunan mükellefler e- Fatura uygulamasi kullanabilir.
E-faturada bulunması gereken bilgiler nelerdir?
a) e-Faturanin düzenlenme tarihi ve belge numarasi
b) e-Faturayi düzenleyenin adi/soyadi, varsa ticaret unvani, is adresi, bagli oldugu vergi dairesi ve vergi kimlik numarasi
c) Müsterinin adi/soyadi, ticaret unvani, varsa vergi dairesi ve vergi kimlik numarasi.
ç) Malin veya isin nevi, miktari, fiyati ve tutari, vergi türü, orani ve tutari.
d) Satilan mallarin teslim tarihi ve irsaliye numarasi.
e) Baskanlik sistemlerinden elektronik ortamda sorgulanmasi için Baskanlik tarafindan bilgi içerigi belirlenen karekod veya barkod.
e-Fatura red edilir mi?
Ticari Faturalar 7 gün içide iptal edilebilir Müsteri 7 gün içinde red edebilir red etmedigi sürece kabul etmis sayilir .Temel faturalarda red seçenegi bulunmamaktadir .
Temel ve Ticari seneryo arasındaki fark nedir
Temel Fatura direkt onay istenmeden gönderillir Ticari faturada onaya sunma imkani vardir alici 7 gün içinde rededebilir.
Elektronik fatura nedir? Türleri nelerdir?
Iki tür elektronik fatura vardir efatura ve earsiv fatura .
e -Fatura kimler için düzenlenir ?
Alici ve Saticinin elektronik fatura kullanicisi olmasi durumunda efatura kesilmektedir GIB sunuculari ile alici ve saticiya iletilmektedir .
e-Arşiv Fatura kimler için düzenlenir ?
E-fatura kapsaminda olmayan vergi mükellefi tüzel kisilere ve vergi mükellefi olmayan gerçek kisilere elektronik (e-posta ) ortaminda gönderilen faturadir .
e- Arşiv faturasına geçme zorunluğu nedir?
e-Fatura uygulamasina geçilen tarihte vergi mükellefi olmayan kisiler için düzenlenecek olan faturalar için earsiv fatura uygulamasina geçmek zorunlulugu vardir Earsiv fatura uygulamasina dahil olmayan mükelleflerin vergi mükellefi olmayan kisilere düzenleyecekleri fatura tutari 30 Bin TL üzeri ise earsiv fatura kesmek zorundadir Earsiv fatura uygulamasina dahil olmayan mükelleflerin Vergi mükellefi olan kisilere kesecekleri fatura tutari 5 Bin TL üzeri ise Earsiv fatura kesmesi gereklidirInternet ortaminda mal ve hizmet satisi yapan isletmeler ve yillik satis hasilati 5 milyon ve üzeri olan mükellefler earsiv fatura düzenlemek zorundadir.
Faturamı fişmi düzenlenmeli?
Perakende satislarda Nihai tüketicilere yapilan satislar için (2020 yili için 1.400.-TL ye) kadar yazar kasa fisi ile belgelendirilebilir. Mal ve hizmet satin alanlar tarafindan talep edilmesi halinde satici herhangi bir limit olmaksizin fatura düzenlemek zorundadir.
E-fatura uygulamasına dahil olan mükellefler kağıt fatura düzenleyebilir mi?
e-Belge uygulamalarina dahil olan mükellefler dahil olduklari ayin e-Fatura, e-Arsiv fatura uygulamalari için 7. günün sonuna kadar kagit ortamda fatura düzenleyebilir
e-Faturaya geçiş tarihi nedir?
Bürüt satis hasilati ve gayrisafi is hasilati 5 milyon TL üzeri olan mükellefler ilgili hesap dönemini izleyen 7. ayinin basindan itibaren efatura sitemine geçmek zorundadir
Ticari Fatura Senaryosu nasıldır ?
* Kabul talebiyle gönderilen e-Fatura, uygulama yaniti düzenlenerek kabul edilebilir .Aliciya gönderilen e-Fatura alici tarafindan reddedilebilir.Faturaya konu mallarin tümünün ya da belli kalemlerinin iadesi halinde iade faturasi düzenlenmesi gerekebilir.
E-faturanın veya e-Arşiv faturanın irsaliye olarak kullanılması mümkün müdür?
Kayitli kullanicilara düzenlenecek elektronik faturada düzenleme tarihinin yaninda saat ve dakika gösterilmesi halinde e-faturanin kagit çiktisi irsaliye yerine geçer.Söz konusu kagit çiktiya irsaliye yerine geçer ifadesinin yazilmasi ve taraflarca imzalanmasi gerekir. Islak imza ile imzalanmasi ve kase vurulmasi gerekir.E-irsaliye mükellefi bile olsa faturanin kagit çiktisi irsaliye yerine geçer.
E-Arşiv fatura nedir ?
e-Arsiv Fatura belgesi, yeni bir belge türü olmayip, kâgit ortamdaki “Fatura” belgesi ile ayni hukuki niteliklere sahiptir.Efaturadan farki vergi mükellefi olmayanlar için düzenlenir E-arsiv faturalari, e-fatura kullanicilarinin sistemine otomatik düsmüyor.Aliciya elektronik ortamda iletilmek zorundadir.
e-Arşiv Faturada Bulunması Gereken Bilgiler nelerdir?
a) e-Arsiv Faturanin düzenlenme tarihi ve belge numarasi
b) e-Arsiv Faturayi düzenleyenin adi/soyadi, varsa ticaret unvani, is adresi, bagli oldugu vergi dairesi ve vergi kimlik numarasi 4
c) Müsterinin adi/soyadi, ticaret unvani, varsa vergi dairesi ve vergi kimlik numarasi
ç) Malin veya isin nevi, miktari, fiyati ve tutari, vergi türü, orani ve tutari
d) Satilan mallarin teslim tarihi ve irsaliye numarasi
e)Baskanlik sistemlerinden elektronik ortamda sorgulanmasi, dogrulanmasi ve görüntülenmesine imkân vermek üzere, Baskanlik tarafindan bilgi içerigi belirlenen karekod veya barkod
e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olan mükellefler tarafından elektronik ticaret kapsamında gerçekleştirilen mal ve hizmet satışlarına ilişkin düzenlenecek e-Arşiv Faturalarda hangi bilgiler yer almalıdır?
Bu satis internet üzerinden yapilmistir.” ifadesi yer almalidir. 1. Satis isleminin yapildigi web adresi 2. Ödeme sekli3. Ödeme tarihi4. Mal satislarinda gönderiyi tasiyanin adi soyadi/unvani ve VKN/TCKN bilgisi5. Satisa konu malin gönderildigi veya hizmetin ifa edildigi tarih6. Iade bölümünde; mali iade edenin adi soyadi, adresi, imzasi, iade edilen mala iliskin cins, miktar, birim fiyat ve tutari Müsteri mali iade etmek isterse elektronik ortamda kendisine iletilen faturanin kâgit çiktisini alir ve iadeye iliskin bölümü doldurup imzalamak suretiyle mal ile birlikte mali satana geri gönderir. Bu suretle mali satana geri gönderilen bu belge satici tarafindan düzenlenen gider pusulasi yerine geçer. e-Arsiv Fatura uygulamasina dahil olup, e-Fatura uygulamasina kayitli kullanicilara internet üzerinden mal satisi yapanlar, düzenleyecekleri e-Faturada, 6 nci madde hariç yukarida yazili bilgilere yer vereceklerdir. Söz konusu mükelleflerce yapilan bu kapsamdaki satislarda; irsaliye yerine geçen; e-Fatura kagit çiktisi, ÖKC fatura bilgi fisi ya da sevk irsaliyesinin sevk edilen malin yaninda bulundurulmasi gerekmektedir.
Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç/etken madde temin eden tüm mükellefler ne zamana kadar e fatura sistemine dahil olmak zorundadır?  
VUK 526 Teblig kapsaminda son gün 30 Haziran 2021 . 1/7/2021 tarihinden itibaren, bu tarihten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözlesme imzalayanlar ise söz konusu Kuruma fatura düzenlemeye baslamadan önce e-Fatura uygulamasina geçmek zorundadir.

Bültenimize Kayıt Olun

Yenilikleri, gelişmeleri ve sektörle ilgili önemli haberleri kaçırmayın.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Bize UlaşınOvinot Whatsapp