e-Fatura ve e-SMM Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde, yeni çikan kanunlar geregi serbest meslek sahipleri olarak yasal nedenlerden dolayi her gün çogalarak artan dijitallesme zorunlulugu içindeyiz. Bazilarimiz isimiz geregi Serbest Meslek Mensubu olarak tüm hukuki ve mali kanunlara hâkim olmamakla beraber, doktor, veteriner, sanatçi gibi mesleklerimizi icra etmekle oldukça yogunuz. Bu yogunluk içerisinde meslegimizin karsiligi olarak hizmet bedelimizi almak için bilmedigimiz yasal süreçleri de takip etmek zorunda kalabiliyoruz.

2019 yilinda çikan 213 sayili Vergi Usul Kanunu (VUK) yasasiyla ve 509 Sira No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebligi ile zorunlu hale getirilen e-SMM yani Elektronik Serbest Meslek Makbuzu ve Elektronik Fatura hakkinda kimler mükellef, kurallari nedir gibi soru isaretleri olmasi çok dogal. Biz de bu yazimizda bazi konulara deginerek netlik getirmek istedik.

Öncelikle e-Makbuz yani e-SMM ve e-Fatura nedir onu açiklayalim. 

Kisaca açiklamak gerekirse, kagit olarak kestigimiz makbuz ve faturanin dijital yani elektronik ortamlarda kesilmis haline e-Makbuz (bir diger adiyla e-SMM) ve e-Fatura denilmektedir. 

Buradaki ilk önemli unsur e-SMM veya e-Fatura mükellefi olup olmadiginizdir. Bunu belirledikten sonra e-SMM veya e-Fatura keserken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadir, bunlari da ilerleyen bölümlerde açikliyor olacagiz.

e-SMM yani Elektronik Serbest Meslek Makbuzu mükellefi olmaniz için Serbest Meslek Mensubu olmaniz gerekmektedir. Serbest Meslek Mensubu tanimina bakarsak da yaptiginiz is sahsi mesaiye, mesleki bilgiye veya ihtisasa dayaniyorsa ve islerin isverene tabi olmadan sahsi sorumluluk altinda kendi nam ve hesabina yapiliyorsa, bu kapsamda serbest meslek mensubusunuz demektir. Avukatlar, mali müsavirler, doktorlar ve dis hekimleri gibi bireyler Serbest Meslek grubuna girmektedir. e-SMM ve mükellefleri hakkinda daha detayli bilgiye “e-SMM nedir ve kimler kullanmak zorunda” baslikli yazimizi okuyabilirsiniz.

e-Fatura elektronik ortamda hazirlanmakla beraber yine elektronik ortamda iletilmesi, muhafaza edilmesi ve ibrazini ve raporlamasini kapsamaktadir.  e-Fatura mükelleflerin, istisnai durumlar haricinde, birbirlerine sattiklari mallar ve yerine getirdikleri hizmetler için düzenledikleri faturalari e-Fatura olarak göndermeleri ve almalari zorunludur.  e-Fatura kullanicisi olmak için ilk önce Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden mali mühür temin edilerek Gelir Idaresi Baskanligi (GIB) sisteminden ya da özel entegratör yöntemleri ile basvuru yapilmalidir.

e-Fatura mükellefleri kimlerdir? 

2019 yili ve sonrasi brüt satis hasilati 5 milyon ve üzeri olanlardir. Bir diger kafa karistirici konu ise e-Arsiv Fatura’dir. e-Arsiv Fatura nedir diye sorarsaniz, e-fatura kapsaminda olmayan vergi mükellefi tüzel kisilere ve ayni zamanda vergi mükellefi olmayan gerçek kisilere elektronik ortamda (e-mail) fatura gönderim biçimidir. Istek dahilinde, e-arsiv fatura kagit üzerine çikti alinip iletilebilir.

Peki e-Fatura’ya kimler geçebilir?

Öncelikle Gerçek ya da Tüzel kisiliginiz olmali ve ayrica herhangi bir ciro kisitlamasi da bulunmamaktadir. Yani ticari firma olarak Sahis Sirketi, Anonim ve Limited Sirketi ünvani olanlar elektronik faturadan yararlanabilir. Zorunlu e-Fatura mükelleflerinin disinda kalan ticari firmalar istek dahilinde elektronik fatura kullanabilirler.

e-SMM veya e-Fatura keserken dikkat edilmesi gereken farkliliklari da kisaca açmak istedik.

Hem e-SMM hem de e-Fatura keserken KDV hesabi zorunludur. Ayrica faturadan farkli olarak Serbest meslek Makbuzu kesilirken %20 stopaj hesabi yapilmasi gerekmektedir. 

Bu yeni geçis döneminde veya Serbest Mesleklerine yeni baslayanlar için sorularinizin cevaplarini blog yazilarimizda bulabilirsiniz.

İlgini Çekebilir
 • GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar
  GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar

  GIB portal, özel entegratörler ve e-SMM uygulamalari üzerinden e-serbest meslek makbuzu; olusturmak, saklamak, ibra etmek ve raporlamak mümkündür. Fakat, bu üç yapi arasinda kullanim ve özellik açisin

  Devamını Oku
 • e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
  e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  e-Serbest Meslek Makbuzu keserken dikkat edilmesi gereken konulari ele aldik.

  Devamını Oku
 • e-İmza Nedir?
  e-İmza Nedir?

  e-Imza hakkinda bilmeniz gerekenleri bu yazimizda aktarmak istedik.

  Devamını Oku
 • e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?
  e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorunda?

  e-SMM hakkinda en çok merak edilen sorulari derledik.

  Devamını Oku
 • Paranın Dijitalleşmesi
  Paranın Dijitalleşmesi

  Insan odakli dijitallesme ve teknoloji alanindaki gelismeleri uzman konuklarla samimi ve kaliteli sohbet video çekimleri yaparak yayinlayan DijitalTürkiye.TV kanalimiza abone olup, degerli yorumlarini

  Devamını Oku
 • E-Fatura & Ovinot Uygulamasının faydaları nelerdir?
  E-Fatura & Ovinot Uygulamasının faydaları nelerdir?

  Yazimizda E-Fatura ve Ovinot Uygulamasinin sagladigi faydalari anlattik...

  Devamını Oku
 • Türkiye'deki esnaf sayıları ve kadın esnaf oranları
  Türkiye'deki esnaf sayıları ve kadın esnaf oranları

  Türkiye'de esnaf sayısı Ekim ayı sonu itibarıyla 2,1 milyonu geçerken, kadın esnaf sayısı da 385 bini aştı.

  Devamını Oku
 • VUK 535 Sayılı Tebliğ İle E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve E-İrsaliye gibi E-Belge Uygulamalarının Zorunluluklarında Yapılan Değişiklikler ve Kapsama Dahil Edilen Yeni Mükellef Grupları
  VUK 535 Sayılı Tebliğ İle E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve E-İrsaliye gibi E-Belge Uygulamalarının Zorunluluklarında Yapılan Değişiklikler ve Kapsama Dahil Edilen Yeni Mükellef Grupları

  22/1/2022 tarihli ve 31727 sayili Resmî Gazete ‘de elektronik belge uygulamalarina iliskin 509 Sira No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebligi’nde e-Fatura, e-Arsiv Fatura ve e-Irsaliye uygulamasina zorunl

  Devamını Oku

Bültenimize Kayıt Olun

Yenilikleri, gelişmeleri ve sektörle ilgili önemli haberleri kaçırmayın.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Ovinot Yeter

Ovinot Yeter ÜCRETSİZ ÜYE OL
Bize UlaşınOvinot Whatsapp